Haber

Deprem Bölgesindeki Öğretmenler İçin Yeni Karar: Mazeret Tayin Hakkı 3’e Çıkarıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve sendika temsilcileriyle yapılan toplantıda, olağanüstü hal (OHAL) bölgesinde yılda iki kez öğretmen ve bakanlık çalışanlarına tanınan mazeret sayısının 3’e çıkarılmasına karar verildi.

Bakan Özer, Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Latif Selvi, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Heyeti, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer bakanlıkta bir araya geldi.

Görüşmeye Bakan Yardımcıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile İşçiler Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik de katıldı. Toplantıda; Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen illeri kapsayan bölgede görev yapan öğretmen ve bakanlık çalışanının yer değiştirmesi ele alındı.

Yılda iki kez mazeret gösterme hakkı deprem bölgesinde 3’e çıkarıldı.

Mazeret hakkı, Olağanüstü Hal ilan edilen bölge illerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak görev yapan öğretmenleri ve diğer sözleşmeli ve takım işçileri kapsar. Olağanüstü hal ilan edilen illerde eşini veya çocuğunu beyin sarsıntısı nedeniyle kaybeden çalışanlar ile kendisinin ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin (eş, çocuk, anne, baba) bulundukları ilde tedavilerinin mümkün olmadığını belgeleyenler, taşınmak için başvurabilecektir. Başvurusu uygun bulunan personelin atanmak istediği ildeki norm kadro ve pozisyonuna bakılmaksızın atamaları yapılacaktır. Taşınma ile ilgili detaylar yayınlanacak kılavuzda yer alacaktır.

pozantiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu